Předání cen AI Award

Dne 23. března 2020 proběhlo vyhlášení druhého ročníku soutěže AI Awards. Cílem klání, které pořádá vydavatelství Economia a společnost Aspen.PR, je zviditelnit odvětví umělé inteligence v České republice. Propagovat výzkum AI (Artificial Intelligence) se podle poroty daří i zástupcům Českého vysokého učení technického v Praze, které bodovalo hned ve dvou kategoriích: Projekt roku a Událost roku.

V kagorii Projekt roku získal cenu tým CTU-CRAS, jehož multirobotický systém zahrnuje pásové, kolové, chodící i létající roboty, které dokáží pracovat v obtížných terénních podmínkách např. podzemních prostor velmi samostatně, jen s minimální asistencí lidského operátora. Aplikace takového systému jsou různorodé od spolupráce při hledání lidí zavalených v dolech, ve zhroucených budovách až po budoucí robotický průzkum vesmírných těles. S roboty získal tým CRAS třetí místo v soutěži DARPA Subterranean Challenge Tunnel Circuit pořádané agenturou amerického ministerstva obrany, kde uspěl v konkurenci skupin expertů z NASA či prestižní americké techniky MIT. Mezi týmy s vlastním financováním navíc zvítězil.

Vedoucí týmu doc. Tomáš Svoboda k ocenění dodává: „Tým CRAS je úspěšnou ukázkou spojení robotických laboratoří z více pracovišť a propojení studentů všech stupňů studia s výzkumem. Právě vyváženost týmu, jeho schopnost vyrovnat se s nenadálými obtížemi a kreativita při hledání nových řešení jsou jeho silnými stránkami.”

Předání cen se uskutečnilo dne 8. 7. 2020 v mediálním domě Economia

Economia / foto: Jan Mudra
Economia / foto: Jan Mudra

Economia / foto: Jan Mudra
Economia / foto: Jan Mudra

Za obsah zodpovídá: webmaster