Naši robotici vyhráli světovou soutěž DARPA Subterranean Challenge Urban Circuit mezi nesponzorovanými týmy a obsadili celkově 3. místo

Ve dnech 18. až 27. února 2020 proběhlo v USA další kolo prestižní robotické soutěže DARPA Subterranean Challenge. Účastníci okruhu Urban Circuit se sešli v podzemí nedostavěné jaderné elektrárny u města Olympia, stát Washington, kde jejich autonomní roboty hledaly schované předměty a čelily nástrahám spletitých prostor železobetonového bludiště pod zemským povrchem. Vědci a studenti soutěžící pod vlajkou týmu CTU-CRAS-NORLAB vedeného Doc. Tomášem Svobodou, vedoucím katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT, obsadili první pozici v kategorii týmů, které nebyly financovány z projektu Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), a v celkovém pořadí dosáhli 3. místa.
Gratulujeme!

Doc. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu CTU-CRAS-NORLAB a vedoucí katedry kybernetiky, říká: „Důležitou součástí soutěže je omezený čas na start robotické mise. Zjednodušeně řečeno, roboty a celý systém musí fungovat napoprvé. Není čas na postupné opravy a řešení chyb při spouštění robotů. Soutěžní úloha je natolik veliká a komplexní, že vyžaduje souhru mnoha komponent včetně autonomní explorace, vykonání plánu robotického pohybu, výpočet přesné 3D mapy, a nalezení objektů. Právě vyvážená souhra mnoha software a hardware komponent byla klíčem pro úspěch týmu CTU-CRAS-NORLAB. Požadavky soutěže záměrně převyšovalymožnosti současných robotických systémů a otevřely nové výzkumné otázky v multirobotické exploraci. Byl to pro mne osobně velký zážitek být součástí týmu tolika chytrých studentů, jako bych se znovu ocitl v době mého PhD studia.“

Bc. Tomáš Rouček, student magisterského studijního programu Kybernetika a robotika, dodává:
„Nikdy bych si ani nepomyslel, že bych se někdy mohl účastnit něčeho takového, jako je soutěž DARPA. Největší výzvou bylo reagovat na nové požadavky a jejich naprogramování v rámci komplexního multi-robotického systému. To mi zároveň umožnilo zvládnout problematiku agilních metod vývoje a implementace.“

Všechny fotografie ze soutěže, které pořídili členové týmu, najdete v této složce.
Další informace k průběhu soutěže najdete na stránkách výzkumného týmu CTU-CRAS.

Za obsah zodpovídá: Petra Rosická