Aplikace MyDiabetic učí malé diabetiky rozumět své nemoci

Pro děti, kterým byla diagnostikována cukrovka prvního typu, vyvinul tým výzkumníků skupiny pro Analýzu a interpretaci biomedicínských dat (AID) pod vedením doc. Ing. Daniela Nováka, Ph.D. aplikaci MyDiabetic, která je postavena na principu hry, spojující zábavu s učením.

Malý pacient ve věku 5 až 10 let se díky aplikaci stane účastníkem hry, ve které se stará o virtuálního kamaráda trpícího diabetem. Pravidelně mu měří glykémii, podává vhodnou stravu a aplikuje inzulin a sám se tak učí reagovat na komplikace, které jsou s nemocí spojené. Za péči děti dostávají virtuální penízky, hra je postavená na gamifikační ekonomii, která je motivuje a baví.

Aplikace byla představena dne 8. dubna 2021 na prvním ročníku virtuální konference technologií pro řízení životního stylu LIFMAT.
Hra, na jejímž vývoji se postupem času podílelo i 12 studentů, má aktuálně přes pět set stažení testovací verze a je bezplatně k dispozici pro verzi Android. Koncem dubna se má hra objevit také na App Store. „Doposud se jedná o projekt s čistě akademickým zázemím, pro další rozvoj aplikace bychom uvítali zapojení komerčního partnera,“ dodává doc. Daniel Novák.
Více podrobností naleznete také v této tiskové zprávě FEL ČVUT.

Za obsah zodpovídá: Petra Rosická