Více než 150 studentů a studentek z řady zemí se letos zúčastnilo Letní školy multirobotických systémů na Fakultě elektrotechnické ČVUT, kde se učili programovat drony. Akce se konala od 3. do 6. července v budově FEL na Karlově náměstí v Praze, 7. července ji završily venkovní úkoly na Císařském ostrově.
Během čtyř “školních” dnů si studenti a studentky vyslechli přednášky předních odborníků a vyzkoušeli programování spolupracujících dronů, na jejichž vývoj se zaměřuje skupina multirobotických systémů z katedry kybernetiky FEL ČVUT.
Vedoucí skupiny doc. Martin Saska upozornil, že hlavní hvězdou letošního programu byl Dario Floreano z EPFL ve švýcarském Lausanne – jeden z nejznámějších robotiků v Evropě, jehož výzkum se zaměřuje na studium přírodou inspirovaných rojů dronů. Další významný řečník byl například Javier Alonso-Mora z Delft University of Technology, autor průlomového výzkumu v oboru kognitivních kooperujících robotů.
Studenti a studentky také analyzovali postupy pro efektivní spolupráci mezi roboty. Klíčovou fází pak bylo testování v počítačovém simulátoru Gazebo, díky kterému mohli prověřit využité algoritmy. Jejich funkčnost pak otestovali při soutěži létajících robotů na Císařském ostrově. Zatímco loni měli účastníci a účastnice letní školy za úkol nasnímat kamerou různé prvky energetické přenosové soustavy, letošní zadání se týkalo inspekce fotovoltaických elektráren.
Letní škola multirobotických systémů se letos konala počtvrté. V roce 2021 se kvůli pandemii covid-19 neuskutečnila, v roce 2020 proběhla hybridní formou.
Více informací zde.