Sestavu humanoidních robotů rozšířil iCub

“Jedná se o prvního robota, který má hmat na celém těle,” říká Dr. Matěj Hoffmann, vedoucí skupiny humanoidní robotiky. Robot iCub významně rozšiřuje stávající portfolio humanoidních robotů, které má skupina k dispozici (dva roboty Nao a jeden robot Pepper), protože je nejvíce antropomorfní – nejvíce se podobá člověku. Tělesné proporce vymodelované podle čtyřletého dítěte a 4000 hmatových receptorů na povrchu jeho těla z něj činí jedinečnou platformu pro modelování procesů, kterými se děti učí o vlastním těle a svém okolí s využitím hmatu. Díky podobným pohybovým schopnostem a klíčovým smyslovým modalitám (vidění, propriocepce a hmat) se robot může učit vnímat své prostředí podobně jako děti, což mu poskytuje správná omezení pro rozvoj podobného druhu poznávání nebo orientace v prostoru. Proces učení robota je podobný jako u dítěte během prvního roku života: robot si pomocí hmatu vytváří mapu povrchu svého těla. K učení “mapy kůže” se používá umělá neuronová síť, která připomíná slavný “senzorický homunkulus” objevený Wilderem Penfieldem.

Více se můžete dozvědět v tiskové zprávě FEL ČVUT

ČRO 18. 9. 2021 – Radiožurnál